Mérei Tamás webdesigner

WordPress bővítmények

2016.04.10.

Gyakran felmerülő téma, hogy a WordPress tartalomkezelővel készített weboldalak nem jók. Akik ezt hangoztatják, a nem túl szakszerűen, bővítményekből összelegózott oldalakra céloznak ami abszolút jogos felvetés és maximálisan egyetértek vele. Önmagában a WordPress bővítmények használata nem okoz gondot, csak figyelni kell arra, hogy melyiket használjuk.

Mi a WordPress?

A WordPress egy publikációs eszköz, egy blogrendszer. Arra szolgál, hogy cikkeket, híreket írjunk vele amiket különböző kategóriákba rendezhetünk illetve felcímkézhetünk. Ezen kívül oldalak létrehozására is van lehetőségünk. Az egyes bejegyzésekhez és oldalakhoz az olvasók hozzászólásokat fűzhetnek. Nagyjából ennyi a WordPress alapfunkcionalitása és szerintem kijelenthetjük, hogy erre a feladatra az egyik legjobb CMS ami létezik.

Mi azok a WordPress bővítmények?

A rendszer igazi erejét a számtalan WordPress bővítmény adja, amivel extra funkcionalitás adható az oldalhoz. Nem megfelelő használat esetén azonban könnyen előfordulhatnak hibák, vagy rosszabb esetben az egész oldal működésképtelenné válhat. Általánosságban elmondható, ha váratlan hiba lép fel egy WordPress alapú oldal működésében, azt szinte biztos, hogy valamelyik bővítmény okozza.

Miért nem jó a túl sok bővítmény használata?

Bővítményre akkor van szükség amikor valami olyan dolgot akarunk megoldani, amit a WordPress alapból nem tud. Ez lehet például egy üzenetküldő FORM, SEO plugin, vagy egy modernebb képgaléria, mint a gyári. Ezekre vannak jól működődő, rendszeres frissítéssel jelentkező megoldások, mint pl. a Contact Form 7 vagy az All in One SEO Pack.

Van olyan is amikor létezik bővítmény az adott problémára, viszont egyszerűbb, ha magunk oldjuk meg néhány sornyi kóddal. Ilyen lehet például a morzsamenü (breadcrumb), vagy egy fejlettebb lapozó. Az ezekhez tartozó függvényeket a functions.php fájlban kell elhelyezni és a sablonból tudunk rá hivatkozni.

Ha túl sok a WordPress bővítmények száma, az lassítani fogja az oldal betöltését a rengeteg CSS és JS miatt. A bővítmények ritkán vannak megfelelően optimalizálva, többnyire úgy működnek, hogy behúzzák a komplett CSS / JS állományukat, függetlenül attól, hogy mi csak a töredékét használjuk. Nem túl gyakori, de előfordulhat, hogy két bővítmény „összeakad”, vagyis nem használhatók egy rendszeren belül.

A sok bővítménytől egy idő után lehetetlen átlátni a forrást. Kerestek már meg olyannal, hogy nézzek meg egy oldalt mert valamitől szétesik de nem jönnek rá az okára. Az adminba belépve láttam, hogy legalább 30 különböző bővítmény van telepítve. Ilyenkor az egyetlen megoldás, hogy addig kapcsolgatjuk a bővítményeket különböző kombinációkban amíg a hiba meg nem szűnik. Ha megvan a hibát okozó bővítmény, akkor neki lehet esni a gányolásnak és megszüntetni a hibát (már, ha egyáltalán ez lehetséges). Azért használom a gányolás szót, mert ezek a hibák általában másképp nem orvosolhatók. Ha egy oldal működéséhez ilyen sok bővítményre van szükség, akkor oda nem a WordPress a megfelelő megoldás, hanem egyedi rendszert kell fejleszteni.

WordPress bővítmények frissítése

A WordPress-hez elég gyakran érkezik frissítés. Ezeket időről időre ajánlott telepíteni.

Kerülendő azon bővítmények használata, melyeket régóta nem támogatnak a készítői. Letöltés előtt győződjünk meg róla, hogy mikor jött ki a legutolsó verzió, valamint az általunk használt WordPress verzióval való kompatibilitást is ellenőrizni kell. Ha régóta nem frissített bővítményt használunk, előfordulhat, hogy egy WordPress rendszerfrissítés után nem fog megfelelően működni.

Összegzés

A WordPress egy nagyon jó rendszer, ha ésszel használjuk. Érezni kell azt a pontot ahonnan már nem célszerű dolgozni vele egy projektnél, mert olyan sok az extra funkció, hogy már nem lehet kulturáltan megoldani. Ilyenkor másik rendszert kell keresni, vagy egyedit kell fejleszteni.